Manuál: Jak zabezpečit dětem iPhone?

Je třeba chránit iPhone dítěte před malwarem a jak nastavit zdravé limity u aplikací? Přečtěte si návod.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Telefon v rukou dětí dělá některým rodičům starosti a snaží se proto už od začátku vybrat co nejbezpečnější. I proto někdy padne volba na nákup iPhonu, o kterém se říká, že si na něj hackeři nepřijdou. Je ale skutečně bezpečnější? Ukážeme vám, co můžete během pár minut v telefonu nastavit, aby bylo jeho používání pro vaše dítě bezpečnější.

Je iPhone bezpečnější než jiné mobilní telefony?

IPhony, tedy telefony s operačním systémem iOS, jsou považovány za bezpečnější než mobily s jiným operačním systémem. Tento názor převládá proto, že aplikace můžete stahovat do telefonu pouze z oficiálního obchodu s aplikacemi App Store, který má oproti konkurenčnímu Google Play robustnější bezpečnostní kontroly nabízených aplikací.

Mají také jinou infrastrukturu. Většinou každá aplikace funguje na iPhonu ve své vlastní bublině, takže nemá možnost zasáhnout do jiných aplikací, například z nich ukrást data. V systému Android spolu aplikace na pozadí mohou interagovat snáze.

Zároveň jsou také zařízení od Applu obecně méně náchylná k bezpečnostním slabinám, a to díky striktnější správě verzí a vydávání bezpečnostních aktualizací. To ale neznamená, že je nezranitelný. A navíc stále mohou děti narazit na podvodné reklamy, phishing a další podvody.

Základním kamenem bezpečnosti dětí při používání mobilního telefonu, je naučit je s technologiemi správně pracovat.

Příručka pro rodiče: Jak ochránit děti na internetu

Jak zvýšit zabezpečení iPhonu vašeho dítěte?

Abyste zajistili dítěti ještě vyšší úroveň online zabezpečení, existují pravidla a bezpečnostní funkce, které můžete v iPhonu dítěte nastavit.

1. Nastavte na telefonu zámek obrazovky

Nastavte dítěti zámek telefonu, tak aby byl chráněný v případě, že se dostane do nechtěných rukou, ať už zlodějů nebo zvědavých spolužáků. Zámek je možné nastavit v podobě PINu, hesla, gesta nebo biometrie, tedy jako otisk prstu nebo sken obličeje. Nejbezpečnější volbou budou právě poslední zmiňované možnosti. Do telefonu nezapomeňte přidat také svojí biometrii, nejen dítěte.

Jak nastavit zámek telefonu:
Nastavení Face ID: Přejděte do Nastavení  Face ID a kód, klepněte na Nastavit Face ID a dál postupujte podle pokynů na displeji.
Nastavení Touch ID: Přejděte do Nastavení → Touch ID a kód, klepněte na Přidat otisk a dál postupujte podle pokynů na displeji.

Nastavení zámku obrazovky je vhodné doplnit o aktivování dalších bezpečnostních funkcí. Jednou z nich je nastavení doby, po jejímž uplynutí se iPhone automaticky zamkne. Najdete jí v Nastavení → Zobrazení a jas Uzamčení a nastavte časový interval. Poté nastavte akce, které můžete provádět na zamčené obrazovce.

Doporučujeme například vypnout zobrazování funkcí Ovládacího centra, které zobrazíte přejetím z pravého horního rohu displeje dolů (na iPhonech s Face ID) nebo od dolního okraje nahoru (na ostatních modelech iPhonu). Mezi takové funkce patří třeba zapínání a vypínání AirDropu, Letového režimu nebo zobrazení přidaných widgetů, které mohou obsahovat důvěrné informace.

Pokud jsou tyto funkce nedostupné na zamčené obrazovce, nemohou je zneužít například zloději, kteří rádi po odcizení iPhonu okamžitě aktivují funkci Letový režim, aby zamezili dalšímu sledování telefonu.

Jak zakázat Ovládací centrum na zamčené obrazovce:
Přejděte do Nastavení → Face ID a kód → Povolit přístup při uzamčení přepínačem zakázat funkci Ovládací centrum.
Detailní manuál najdete na stránkách podpory pro iPhony.

2. Aktivujte službu „Najít“

Aplikace „Najít“ dokáže zjistit polohu iPhonu vašeho dítěte v případě, že mu byl odcizen nebo ho dítě jednoduše někde zapomnělo. Aktivování funkce vyžaduje, abyste telefon nejdřív propojili s Apple ID. Jak vytvořit dítěti vlastní Apple ID najdete v našem návodu „Jak nastavit rodičovskou kontrolu na zařízení dítěte“, tam najdete i více informací o tom, jak můžete používat aplikaci Najít v rámci rodiny a jaké další funkce aplikace nabízí.

Jak aktivovat službu Najít:
Přejděte do Nastavení → [vaše jméno] Najít.
Po zobrazení výzvy k přihlášení, zadejte své Apple ID.
Vyberte Najít iPhone a pak zapněte volbu Najít iPhone.

3. Používejte na zařízení dítěte rodičovskou kontrolu

I Apple nabízí ve svých telefonech funkce rodičovské kontroly, které umožňují nastavit a sledovat čas strávený u obrazovky nebo omezovat konkrétní aplikace nebo obsah. K takovému obsahu se mohou řadit například hry pro více hráčů a omezení interakce s přáteli ve těchto hrách nebo nastavení přístupu či věkového limitu pro obsah jako jsou filmy, televize, knihy, hudba apod.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému iOS

Pro nákupy v iTunes a App Storu je možné nastavit požadování hesla při každém nákupu a např. úplně zakázat nákupy v aplikacích. Jak na to krok za krokem zjistíte v naší příručce.

4. Navrhněte dětem používání vhodných aplikací

IPhone neumožňuje stahovat aplikace odjinud než z oficiálního obchodu App Store. Pokud tedy neprovedete tzv. jailbreak, tedy modifikaci operačního systému, díky které můžete do telefonu instalovat i neoficiální aplikace. Jailbreak ale nedoporučujeme vůbec provádět na zařízeních dětí. Telefon tak vystavujete rizikům.

Nastavení oprávnění u konkrétní aplikace. Snadno můžete přidělit a sebrat oprávnění, která vám nedávají smysl.

Nově dostali možnost instalovat aplikace z obchodů třetích stran evropští uživatelé,  kteří ale i tak musí takové stahování potvrdit v nastavení. S dítětem tedy sáhněte spíše po ověřených aplikacích z App Storu. Aplikace jsou tu označené podle věku, obsahují informace o vývojáři, datu vydání aplikace a recenze. Právě podle recenzí nebo toho, jak dlouho je už aplikace na trhu nebo kolik má stažení, můžete hodnotit, jestli je pro vaše dítě vhodná.

Po stažení aplikace nezapomeňte v nastavení zkontrolovat, že jste jí udělili pouze oprávnění nezbytná pro její fungování. Snižujete tak riziko úniku nebo sdílení svých údajů s třetími stranami.

5. Povolte automatické aktualizace

Pro správné fungování a bezpečnost aplikací i systému telefonu je nezbytné aktualizovat. Abyste vy ani vaše dítě nemuseli na aktualizace myslet, nastavte jejich automatické stahování. Aktualizace aplikací nebo iOS se vám pak budou stahovat samy třeba v noci, když budete telefon dítěte nabíjet.

Jak povolit automatické aktualizace:
Přejděte do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru.
Klepněte na Automatické aktualizace a pak zapněte volbu Stahovat aktualizace pro iOS.
A poté také zapněte volbu Instalovat aktualizace pro iOS.

Jak chránit soukromí dětí?

Předchozí pravidla dobře ochrání děti před kybernetickými riziky, je potřeba upozornit je, že za ochranu svých dat jsou zodpovědné samy. Mnoho dětí svá data nepovažuje za důležitá, hodně o sobě sdílí na sociálních sítích nebo podceňuje hesla.

Pokud vaše děti používají sociální sítě, domluvte se na tom, že si své profily nastaví jako soukromé. Pakliže chtějí něco sdílet, mělo by to být v kruhu přátel a zároveň splňovat babiččino pravidlo. Tedy je to reprezentativní natolik, aby to mohla mít babička vyvěšené na ledničce. Stejně jako offline platí, že cizím lidem o sobě nic neříkáme a už vůbec ne osobní údaje jako, kde bydlím nebo kam chodím do školy.

Je možné, že vaše děti budou vnímat některé vaše obavy jako neopodstatněné. Důležité je hlavně najít kompromis. Pomoci mohou konverzační karty.

Stáhnout Konverzační karty pro děti a rodiče

Jak zabránit nadužívání telefonu?

Mezi problémy spojené s prvními dětskými telefony patří také jejich nadužívání. Zde platí klasické pořekadlo, že telefon je skvělý sluha a špatný pán. S nadužíváním mají problémy zejména mladí uživatelé. 40 % uvádí, že s telefonem tráví až 9 hodin denně. Tak výrazné nadužívání má negativní vliv na spánek, psychiku ale také tím zabírá čas na pohyb, studium, nebo jiné koníčky, kde si lze vytvořit zdravé vazby s kamarády.

Pomáhá už od prvního zařízení nastavovat limity a pomáhat dětem trávit čas i offline.

Kolik času je podle vás adekvátní záleží na životním stylu rodiny a koníčcích dětí. Výsledkem by měl být kompromis. Doporučujeme si pravidla sepsat – černé na bílém se snáze pamatuje i dodržuje.

RODINNÁ DIGI-DOHODA

Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.

STÁHNOUT DOHODU

S hlídáním limitů pomůže již zmíněná rodičovská kontrola. Vždy mohou děti požádat o čas navíc, ale zároveň se postupně učí rozložit svůj volný čas mezi různé typy aktivit.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat