Svět krátkých videí: Jak si stojí TikTok v bezpečnosti?

TikTok patří mezi nejpopulárnější sítě mezi dětmi. O bezpečnosti se ale hodně debatuje. Jaké zabezpečení síť ve skutečnosti má a jak chrání dětské uživatele?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Sociální síť byla mnohokrát pranýřována za nedostatečná bezpečnostní opatření k ochraně uživatelů. Zaslouží si to vlastně?  V porovnání s ostatními sociálními sítěmi, se snaží data chránit velmi podobně. Ne vždy to je bohužel snadné. Například zablokování problémového uživatele je vždy běh na delší trať. Pojďme se detailněji podívat na různé aspekty, abyste mohli posoudit, zda je TikTok pro vaše dítě vhodný či nikoli.

Co je to TikTok?
TikTok je poměrně mladá sociální síť z roku 2018. Slouží především k vytváření a sledování krátkých videoklipů (do 10 minut, obvykle mají délku jen pár desítek vteřin), aplikace obsahuje také živé přenosy.
Proslavili ji hlavně krátké taneční výzvy. Dnes ale na TikToku najdete osobní deníčky, tutoriály, zprávy, jednoduše v podstatě úplně všechno.
Její popularita neustále roste, zejména mezi teenagery: v roce 2021 TikTok překročil hranici 1 miliardy uživatelů a stal se jednou z nejoblíbenějších sociálních sítí vůbec.

Jak chrání TikTok dětské uživatele?

Oficiálně je TikTok určený uživatelům od 13 let. Mladší uživatel tak může být na síti zablokován. Nicméně obsah lze sledovat i bez přihlášení, takže tato restrikce je trochu bezzubá.

TikTok si mohou stáhnout i mladší děti. Věk uživatele se při registraci ověřuje zadáním data narození. Jiný způsob patrně ani není. Mladším uživatelům odmítne přístup.

TikTok odmítne registrovat dítě

Teenagerům od 13 do 17 let postupně zpřístupňuje funkce, které jsou pro daný věk vhodné.

VěkDostupné funkce
Do 13 letMohou sledovat videa bez registrace, nemohou ale nahrávat svůj vlastní obsah, komentovat ani lajkovat. Jejich data se tak nijak neshromažďují.
13 - 15 letÚčty uživatelů do 15 let jsou ve výchozím nastavení soukromé. Mohou nahrávat videa a sdílet je, ale dostupná jsou jen pro jejich přátele. Nemohou používat funkci duet nebo živé vysílání. Nemohou posílat ani přijímat přímé zprávy.
16 - 17 letÚčet může být veřejný, mohou živě streamovat a přijímat zprávy. Nemohou ale nakupovat, posílat ani přijímat virtuální dárky.

Nutno dodat, že podle dostupných informací TikTok testuje funkce, díky kterým nebudou nezletilí uživatelé dostávat nevhodná videa. Vzniknout by také měl nástroj pro tvůrce, kteří by vždy měli zvolit, pro jak staré publikum je dané video určeno.

Už dva roky je také možné využívat funkci Rodinné párování. Ta dává do určité míry rodičům kontrolu.  Podmínkou je, že párování potvrdí obě strany, tedy i dítě odklikne, že souhlasí s dozorem rodiče.

Jak funguje nastavení rodinného párování na TikTokuZdroj: TikTok

Rodič pak může omezit, kolik času na této síti dítě strávit smí, zakázat určitý typ videí nebo přijímání zpráv od jiných uživatelů. Podobné funkce nabízí také Snapchat.

Rodičovská kontrola na sociálních sítích je založena na vzájemné domluvě. Dítě ji vždy musí povolit.

Jak chrání TikTok data uživatelů?

Ve svém manuálu vysvětluje TikTok vysvětluje, že množství shromážděných údajů může záviset na poloze uživatele: „Některé funkce mohou být dostupné pouze na některých trzích, protože vyvíjíme produkty tak, aby vyhovovaly potřebám různých komunit. V důsledku toho můžeme na určitém trhu shromažďovat více nebo méně informací v závislosti na tom, jaké funkce jsou na něm dostupné.”

TikTok může shromažďovat řadu údajů, včetně jejich osobních údajů, historie vyhledávání a prohlížení v aplikaci a také informace o platbách. Zašifrovaná data uživatelů jsou údajně uložena na serverech v USA a Singapuru.

Nicméně síť  nemá end-to-end šifrování, které by chránilo soukromé zprávy, doporučuje se, aby děti používaly ke komunikaci jiné aplikace pro zasílání zpráv.
TikTok nemá end-to-end šifrování, které by chránilo soukromé zprávy, doporučuje se, aby děti používaly ke komunikaci jiné aplikace.

V minulosti se hodně mluvilo o zacházení s daty ve službě TikTok. V roce 2021 odhalilo vyšetřování serveru TechCrunch, že americký TikTok začal shromažďovat biometrické údaje, například otisky hlasu a obličeje, ačkoli občané některých států o takových změnách v Zásadách ochrany osobních údajů aplikace nemuseli být informováni. V době Trumpova prezidentství se také objevily pokusy aplikaci zakázat kvůli obavám týkajícím se její čínské mateřské společnosti ByteDance. Obavy se týkaly zejména předávání údajů uživatelů čínskému režimu. TikTok reagoval prohlášením, že žádné z údajů, které shromažďuje, nejsou odesílány do Číny, a zažaloval americkou vládu. Žaloba byla po nástupu nynějšího prezidenta zamítnuta. TikTok byl dále obviněn z prodeje údajů svých uživatelů inzerentům, a přestože toto tvrzení popřel, zaplatil za urovnání žaloby téměř 100 milionů dolarů.

Potenciální nebezpečí, které aplikace představuje pro vaše děti, je podobné jako u jiných sociálních sítí. Ačkoli není třeba se aplikace příliš obávat, měly by děti nadále přemýšlet dřív než sdílet.

Je obsah na TikToku nebezpečný?

Kromě zmíněných technologických rizik, je třeba uvážit také dopad toho, co dítě vidí na něj samotné. V tomto aspektu se TikTok výrazně neliší od jiných sociálních sítí – může se zde objevit kyberšikana a nenávistné projevy, se kterými se dítě nebude umět popasovat. I zde se objevují nepravdivá videa, podvody nebo zdraví ohrožující výzvy.

Bohužel tvůrcům se nedaří proti těmto jevům dostatečně rychle bojovat. Stejné problémy ale řeší i Twitter nebo Facebook. Jakmile se podaří síti zablokovat jeden nebezpečný profil, vznikne 150 nových.

Za to, jaký obsah sledujeme zodpovídáme zejména my uživatelé. Naučme děti vybírat si jen to zajímavé a dobré.

Dobrou zprávou je, že TikTok lze používat zodpovědně a většinu rizik tak snížit na absolutní minimum. Špatnou, že toto břímě leží hlavně na každém uživateli. Pokud od zítřka začnou všichni uživatelé dodržovat pravidla platforem, zmizí přes noc nenávistné projevy, šikana i sexuální obtěžování na těchto sítích.

Doporučujeme všem uživatelům nastavit si profily jako soukromé. Pokud se doma s dětmi domluvíte na využívání Rodinného párování, tak soukromí můžete nastavit i vy. Je na místě, aby děti při registraci uváděly svůj skutečný věk a neměly tak možnost čelit negativním jevům, na které nejsou připravené. Děti do 16 let mají účet ve výchozím nastavení soukromý.

Pro přihlášení používejte silná hesla a pokud možno i dvoufázové ověření pomocí SMS či biometriky. Nikdy neukládejte hesla pro automatické přihlášení.

Mluvte s dětmi o tom, že se online mohou setkat s nevhodným chováním (ať už je řeč o šikaně, homofobii, rasismu nebo pornografii). Je v naprostém pořádku takové chování nahlásit administrátorům stránky a druhou stranu zablokovat.

Ukončit beze slova vulgární nebo nepříjemnou komunikaci, není neslušné.

Kdykoli se dítě setká s videem, které se mu nelíbí, může to aplikaci „sdělit“ dlouhým stisknutím videa a kliknutím na možnost “Nemám zájem”.

Pro své děti zkuste být majákem a bezpečným přístavem. Zajímejte se o to, jaké tvůrce sledují a proč je to či ono baví. Ačkoli vám mohou trendy videa připadat ujetá a nudná, dejte najevo zájem. Je velmi důležité, aby se děti neostýchaly s vámi o internetu mluvit. A to zejména tehdy, pokud narazí na něco, čeho se bojí, je jim to trapné nebo jinak nepříjemné.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat