Škodlivé přílohy e-mailů jsou na ústupu, vedou škodlivé odkazy přímo ve zprávách

Ve třetím čtvrtletí celosvětově vzrostl počet škodlivých odkazů v nevyžádaných e-mailech o 600 procent. Nejčastěji vedou na škodlivé stránky s ransomware.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Zdá se, že e-maily se škodlivými přílohami ztrácí mezi kyber zločinci na popularitě. Ve stále větší míře je začínají nahrazovat nevyžádané zprávy, které přímo v textu obsahují odkaz na škodlivou stránku. Podle průzkumu společnosti Proofpoint vzrostl za třetí čtvrtletí celosvětově počet takových e-mailů se škodlivými odkazy v těle zprávy o 600 procent. Firma vycházela z analýzy jedné miliardy e-mailů, stovek milionů příspěvků na sociálních sítích a více než 150 milionů vzorků malwaru.

Stoupá i podíl zpráv zablokovaných bezpečnostním sofwarem. Ve třetím letošním čtvrtletí vzrostl mezikvartálně o 85 procent. Naprosto alarmující je ale zmiňovaný nárůst škodlivých odkazů URL v e-mailech, meziročně jde dokonce o 2 200 procent. Jde o největší podíl této hrozby za poslední dva roky. V drtivé většině případů vedou odkazy na škodlivé stránky, které infikují zařízení vyděračským ransomware. Jde až o 64 procent všech škodlivých odkazů, přičemž 55 procent vede na stránky s konkrétním druhem ransomware Locky a 24 procent na weby s bankovními trojany, které se snaží zneužít bankovní účty obětí.

Expert: Na odkazy v nevyžádaných zprávách neklikejte

„Odkazy přímo v těle e-mailové zprávy více svádí k rozkliknutí než přílohy e-mailů, před kterými se mají uživatelé více na pozoru,“ vysvětluje překvapivý nárůst tohoto typu kybernetických útoků Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET. „Uživatelé mají často pocit, že pokud do svého počítače nic fyzicky nestahují, nemůže se jim nic stát. Ale i návštěva infikované internetové stránky může mít velmi nepříjemné následky,“ upozorňuje.

Uživatelé by se podle Zubra měli při čtení elektronické pošty řídit jednoduchým pravidlem, že pokud se jim daná zpráva něčím nezamlouvá, nebo jde o nevyžádaný e-mail, raději by neměli v takové zprávě klikat na nabízené odkazy, ani otevírat zaslané přílohy. „Doby, kdy byly škodlivé zprávy rozeznatelné díky špatné nebo vůbec žádné češtině, jsou bohužel pryč. Útočníci jsou stále sofistikovanější a lidé by si proto měli dávat větší pozor a nedůvěřovat každé na první pohled výhodné nabídce, která jim přijde e-mailem,“ říká Václav Zubr.

Důležité je podle něj používat filtr na spamy i kvalitní bezpečnostní software, který řadu pokusů o útok na uživatele zachytí. V první řadě to je ale uživatel, kdo by se měl svým jednáním chránit před následky kybernetického útoku.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat