Nositelnou elektroniku a chytré spotřebiče, označované také termínem Internet of Things (IoT), vlastní v Česku podle posledního průzkumu zhruba tři čtvrtiny dotázaných uživatelů. Jen zlomek z nich však věnuje dostatek pozornosti jejich zabezpečení.
Chytré hodinky a fitness náramky patří mezi takzvané wearables. Jedná se zařízení, která nosíme přímo na těle. A právě nositelná elektronika o nás sbírá stále více informací. Hodinky monitorují náš zdravotní stav, mohou být synchronizované s naší e-mailovou schránkou, nebo s nimi můžeme platit u pokladen v obchodech. A čím víc roste jejich chytrost, tím víc roste i riziko pro naše citlivé údaje.
Sledují každý náš krok
Čím víc služeb a zařízení může s hodinkami sdílet data, tím více se otevírají dveře pro útoky zvenčí.
Kromě platebních údajů nebo obsahu konverzací může být pro útočníky cennou informací také naše poloha. Díky tomuto údaji si mohou vytvořit přesnou mapu našeho pohybu během dne. To jim otevírá mimo jiné příležitost zjistit, kdy jsme a nejsme doma. Nic jim potom nebrání, aby ve vhodný okamžik napadli naši domácnost i fyzicky.
Prostřednictvím některých zařízení je dokonce možné odemknout vchodové dveře. To představuje riziko zejména v případě, kdy nám zařízení někdo odcizí, nebo je ztratíme.
⇒ Jak zabezpečit telefon před ztrátou
Klíčem k bezpečnosti je více úhlů pohledu
Veškeré zabezpečení začíná samozřejmě u samotných chytrých hodinek a fitness náramků. I zde je potřeba pravidelně aktualizovat jejich firmware / operační systém. Jedná se ale jen o jeden střípek ve stále větší skládačce.
Přístup k našim citlivým údajům mohou útočníkům poskytnout i aplikace v chytrém telefonu, se kterým jsou hodinky nebo náramky spárované. Riziko zvyšuje především stahování služeb a nástrojů z neoficiálních obchodů a různých fór, kde mohou uživatelé s aplikacemi stáhnout i škodlivý kód. Z hlediska bezpečnosti bychom tak měli aplikace stahovat vždy z oficiálních obchodů – tedy App Store nebo Google Play.
A nakonec také platí, že bychom v případě chytré nositelné elektroniky neměli koukat na cenu a investovat do dražší a známější značky. Budeme mít zkrátka větší jistotu, že výrobci na jeho dobrém jménu záleží a bude brát přístup k zabezpečení a nakládání s našimi daty vážně.
Hlavní doporučení, jak chránit citlivé údaje:
- Vyberte si renomovaného výrobce, který podporuje zařízení po co nejdelší dobu, a pravidelně aktualizujte.
- Citlivé údaje v chytrých hodinkách a náramcích chraňte zámkem obrazovky. Upravte nastavení tak, aby se vaše zařízení nemohlo neoprávněně spárovat s jiným.
- Aplikace do svého telefonu stahujte ideálně pouze z oficiálního obchodu, jako je Google Play a App Store.
- Udržujte všechny aplikace ve svém chytrém telefonu i jeho operační systém aktualizovaný.
- Odeberte aplikacím ve svém telefonu oprávnění, která nepotřebují.
- Chytrý telefon chraňte kvalitním bezpečnostním softwarem.
- Změňte hesla továrního nastavení všech svých chytrých zařízení.
- Pokud to neomezuje jejich funkčnost, nepřipojujte IoT zařízení doma do stejné Wi-Fi sítě jako mobilní telefony a notebooky, ale k připojení využijte síť pro hosty (Guest Wi-Fi).