Aplikace měla zrychlit palbu ukrajinských minometů, udělala z nich cíle separati

Ruští hackeři rozšířili mezi ukrajinskými vojáky mobilní aplikaci, která fungovala jako toolkit X-Agent a pomáhala separatistům na východě Ukrajiny zaměřovat ukrajinské dělostřelectvo.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Původně mělo jít o pomůcku, která urychlí palebnou přípravu ukrajinských minometů a děl na frontové linii na východě země, který ovládají separatisté. Nakonec se ale z mobilní aplikace „Попр-Д30.apk“ vyklubal škodlivý kód, který vyvinula nechvalně proslulá ruská hackerská skupina Fancy Bear a jež umožnil špionáž za ukrajinskými liniemi. Vojáci, kteří chtěli pomocí aplikace zkrátit čas pro přípravu palby děl z několika minut až na 15 sekund, ze sebe nechtěně udělali cíle separatistických střel.

Aplikace totiž fungovala jako tajný lokalizátor a prozrazovala separatistům přesné rozmístění ukrajinského dělostřelectva. Ukrajinská armáda tak přišla o celou řadu minometů a utrpěla i značné ztráty na životech. Fancy Bear si tak připsala další pomyslné body po úspěšných útocích na weby americké Demokratické strany během nedávné prezidentské kampaně Hillary Clintonové. Podle americké technologické společnosti CrowdStrike skupina stojí i za dalšími úspěšnými pokusy o infiltraci ve Spojených státech a je přímo napojena na ruskou vojenskou rozvědku GRU.

Škodlivou mobilní aplikaci pro Android rozšířil mezi ukrajinskými vojáky důstojník 55. dělostřelecké brigády Yaroslav Sherstuk. Přes sociální sítě si ji stáhlo na devět tisíc uživatelů. K šíření malware docházelo od konce roku 2014. Za tu dobu ukrajinská armáda přišla o víc než 80 procent houfnic D-30, pro které byla aplikace nejvíce využívána. Jde o největší ztráty ze všech dělostřeleckých systémů na Ukrajině. Celkově ukrajinské dělostřelectvo přišlo za poslední dva roky o víc než polovinu všech zbraní.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat