Chraňte e-mailovou adresu a telefonní číslo před slídivýma očima

Jak zůstat mimo online radary?

Spočítáte, kde všude zadáváte při online nákupu či registraci svou e-mailovou adresu nebo telefonní číslo? Svá data tak vystavujete potenciálním rizikům.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

E-mailová adresa je dnes klíčem k řadě online služeb, například k řadě e-shopů. Nakupování v nich je i v Česku už naprosto běžnou věcí, což dokládá také poslední průzkum společnosti ESET o tom, jak se my Češi chováme při online nakupování.

Spolu s telefonním číslem, jehož zadávání se většinou nevyhneme při vyplňování doručovacích údajů nebo při registraci nového online účtu, se jedná o jedny z nejzranitelnějších údajů na internetu – vzpomenete si, do kolika online účtů se hlásíte svou e-mailovou adresou, která slouží i pro komunikaci s úřady nebo bankou?

Jelikož jen málo z nás čte podmínky ochrany osobních údajů na internetu, často nám unikne, s kolika dalšími firmami nebo poskytovateli jsou po zadání naše data sdílena a k jakým dalším účelům budou dále zpracovávána. Když k tomu připočteme možné úniky dat poskytovatelů online služeb, asi již nepřekvapí množství phishingových či vishingových útoků, se kterými se dnes setkáváme.

Dnes se blíže podíváme na to, jak se můžeme v online světě zase trochu skrýt a více tak chránit svá data.

Dočasná e-mailová adresa

Pravděpodobně většina z nás zadává při registraci nového online účtu svou hlavní e-mailovou adresu. Není to ale vždy dobrý nápad.

Mnoho jednorázových e-mailových služeb umožňuje používat dočasný e-mail, který po určité době sám vyprší. Tato služba je užitečná zejména v případě, když potřebujete zadat e-mailovou adresu pro přístup k nějakému omezenému obsahu, ale nechcete být bombardováni marketingovými sděleními a spamem. Na druhou stranu ale není tato možnost vhodná k tomu, abyste ji používali pro jakoukoli komunikaci, která se týká vašich citlivých údajů – například s bankou, lékařem nebo dalšími institucemi.

Šikovným kompromisním řešením může být vytvoření druhé e-mailové adresy. Svou hlavní e-mailovou adresu pak nepoužívejte k ničemu jinému než k udržování kontaktu s přáteli a rodinou nebo k oficiální komunikaci s bankou či veřejnými institucemi. Udržíte si tak pořádek ve schránce a nebudete dostávat spam. Pokud si navíc vyberete pro svou hlavní e-mailovou adresu poskytovatele, který zaručuje koncové šifrování, budete chráněni před únikem dat v případě, že se služba stane obětí hackerského útoku.

Jednorázové bankovní karty

Nakupování online nám nabízí velké pohodlí. Stačí vstoupit na webové stránky, vybrat si, co chceme, a zaplatit. Je to ještě jednodušší, pokud máme uložené údaje o své platební kartě z předchozího nákupu. Pokud ovšem nedojde k úniku dat.

Některé banky nabízejí tzv. virtuální karty nebo jednorázové karty jako doplňkovou možnost k fyzické kartě. Jak to funguje? Jakmile s takovou kartou nakoupíte, platební systém transakci zaznamená, poté údaje o kartě zničí a automaticky vygeneruje novou, připravenou pro další nákup. Jelikož se jedná o náhodnou kartu, hackeři nemohou sledovat vaše skutečné údaje o kartě ani zneužít platební údaje, protože po použití již nebudou platné.

Dvoufaktorové ověřování a jednorázové kódy

Většina online služeb v současnosti doporučuje používat dvoufaktorové ověřování (2FA). To znamená, že kromě zadání hesla můžete být vyzváni k provedení dalšího ověřovacího kroku. Pokud vám tak někdo ukradne heslo, bez tohoto ověřovacího kódu se přesto nebude moci přihlásit k vašemu účtu.

Dvoufaktorové ověřování nejčastěji zahrnuje zaslání textové zprávy na vaše telefonní číslo s jednorázovým přístupovým kódem. Stačí jej pak zadat tam, kde je vyžadováno prokázání vaší totožnosti.

Lepším a bezpečnějším způsobem je dnes používání ověřovacích aplikací, jako je například Microsoft Authenticator nebo Google Authenticator. Aplikace pak pro každé ověření vygeneruje dočasný kód, který funguje stejně jako jednorázové heslo.

VPN vás skryje před zraky sítě

Jednou z dalších možností, která pomůže zůstat pokud možno inkognito ve světě jedniček a nul, může být také virtuální privátní síť neboli VPN. Tento nástroj možná znáte, pokud pracujete z domova pro nějakou firmu. Dnes si ji však můžeme pořídit i sami do svých domácích počítačů, notebooků a také do svých chytrých telefonů.

VPN je technologie, která vytvoří zabezpečené šifrované spojení mezi našim zařízením a vzdáleným serverem. Ten zobrazuje webový obsah – například e-shop nebo blog – ke kterému se chceme prostřednictvím internetové sítě dostat. Úkolem VPN je poskytnout nám soukromí, bezpečnost a určitou míru anonymity. Díky VPN je naše online činnost hůře sledovatelná.

I VPN má samozřejmě svá omezení a pokud si ji chcete pořídit k posílení svého bezpečí v digitálním světě, určitě je dobré si je promyslet.

Závěr

Všechny rady a tipy v dnešním článku jsou užitečné nejen pro minimalizaci vaší přítomnosti na internetu, ale chrání vás také před potenciálními kybernetickými útoky, zejména před krádeží vašich dat. Je velmi pravděpodobné, že naše osobní data budou mít na trhu stále větší cenu, a to i na tom černém. Data je již dnes třeba chránit stejně jako naše peníze. Kromě obezřetnosti na internetu vám s tím pomůže i kvalitní bezpečnostní software.

Článek byl připraven týmem autorů

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek