Bezpečnost na YouTube: jak chránit děti online?

Udržet děti v bezpečí bylo pro předchozí generace rodičů mnohem jednodušší. Vytáčené připojení k internetu bylo na přehrávání videí pomalé, VHS kazety se daly lehce ukrýt a televize nabízela jen omezené množství programů.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Není potřeba zmiňovat, že v dnešní době Wi-Fi připojení čeká na děti na internetu mnohem více nebezpečí. Například  YouTube, který má více než miliardu aktivních uživatelů, sleduje velké množství dětí, mezi videi naleznete i vyloženě obsah pro ně určený – pohádky, písničky, dětské cvičení, ale samozřejmě i méně vhodná videa.

První krok je spolehlivá antivirová ochrana, která váš počítač ochrání před případnou nákazou. Dále je potřeba kontrolovat, k jakému obsahu děti na internetu přistupují a jaká videa sledují. Připravili jsme několik tipů, které vám s tím pomohou.

YouTube Kids

Existuje speciální verze Youtube s videy vhodnými jen pro dětské diváky, najdete ji na www.youtubekids.com. K účtu vytvoří dětem rodič profil, vhodný obsah se filtruje podle roku narození dítěte a rodičovských preferencí. A je to – žádné starosti.

Omezený režim

Než budete dětem procházet historii přehraných videí, je dobré nastavit Omezený režim, který skryje potenciálně závadný obsah. Omezený režim zapnete jednoduše. Přejděte do dolní části libovolné stránky YouTube a klikněte na rozbalovací nabídku v části Omezený režim. Více informací naleznete na stránkách nápovědy YouTube.

 

Ověřené seznamy videí

Objevování nových videí je podstata YouTube. Někdy není na škodu, kontrolovat navrhovaná videa, obzvláště u malých dětí. Můžete vytvořit seznamy videí, které si vaše děti budou moci přehrávat.

Pokud nechcete procházet videa, můžete využít aplikaci YouTube pro děti, která omezuje nevhodný obsah. Aplikace je dostupná pro iOS a Android.

Komentáře

Samotná videa jsou jen malou částí nebezpečného obsahu. Komentáře pod nimi obsahují často ještě horší výrazy či názory. Uživatelé YouTube musejí být minimálně třináct let staří, aby mohli nahrávat vlastní videa, i to ale může být příliš málo. Při nahrávání videa můžete komentáře zakázat, nebo alespoň před zveřejněním schvalovat, ale u ostatních videí komentáře samozřejmě zůstanou.

Přesto lze komentáře u všech videí skrýt, postačí na to doplněk k internetovému prohlížeči Chrome. Alespoň do té doby, než děti přijdou na to, že v anonymním režimu jsou doplňky blokovány.

Zablokovat nevhodný kanál

Také můžete manuálně vybrat uživatele, který nahrává videa s nevhodným obsahem pro děti a zablokovat ho. Děti se tak k těmto videím nedostanou a s uživatelem nebudou moci ani komunikovat pomocí soukromých zpráv.

Pro zablokování uživatele přejděte na kartu „Něco o mně“ a klikněte na ikonu vlajky. Poté vyberte „Blokovat uživatele“.

Sledování aktivit

YouTube umožňuje procházet historii přehraných videí a rodičům dokonce doporučuje kontrolovat, jaká videa děti sledují.

Nejjednodušší řešení je vytvořit jeden společný Google účet pro celou rodinu a veškerá aktivita se zobrazí v historii kanálu.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat