Neodložíte telefon z ruky? Přečtěte si, co je to nomofobie!

Chytré telefony se staly běžnou součástí života téměř všech generací. Nadužívání těchto zařízení však skýtá určitá rizika. Existuje i fobie z času stráveného bez telefonu. Jak se projevuje?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Bez mobilních telefonů si v dnešní době pravděpodobně nedokážeme představit běžný život. Mobily nám usnadňují běžné činnosti při studiu, práci, zábavě i cestování.

Díky aplikacím dokážeme zařízení během chvilky proměnit na pomocníka snad ve všech odvětvích našich životů. Mnoho z nás si však neuvědomuje rizika, která jsou s využíváním mobilních telefonů spjatá.

Podobně jako na všech zařízeních připojených k internetu, i na mobilních telefonech je největším problémem malware, případně jiné kybernetické hrozby. Tomuto tématu se pravidelně věnujeme, aktuální hrozby najdete v nejnovějším videu na našem YouTube kanále.

Co je nomofobie a jaké jsou její příznaky?

Termín nomofobie se nejčastěji popisuje jako závislost na mobilním telefonu, tedy strachu z času stráveného bez něj. V posledních letech je toto téma hodně diskutované především u studentů, kteří mají telefon u sebe prakticky celý den.

Tématu závislosti na mobilním telefonu se v pořadu 168 hodin věnovala také Česká televize. Spojila se s přednostou kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice UK Michalem Miovským, který připodobňuje chování a reakce při nomofobii k alkoholikovi: „Když vezmete člověku závislému na alkoholu alkohol, pak to, co můžete pozorovat, nebude až tak vzdálené tomu, když člověku s patologickou vazbou na telefon vezmete telefon,“ popisuje.

Podle výzkumu okolo 40 % studentů vysoké školy D. J. College of Dental Sciences and Research souhlasilo s tvrzením, že mají horší výsledky u zkoušek, pokud tráví více času na mobilním zařízení. Stejný průzkum dále uvádí, že čtvrtina studentů kontroluje smartphone opakovaně během výuky a více než 40 % studentů má sklony k nomofobii.

Podobných závislostí si můžete vypěstovat více, v červenci jsme psali o závislosti na internetu. Ta se projevuje neschopností mít kontrolu nad trávením času online.

Server e-bezpeci.cz uvádí, že mezi typické příznaky nomofobie patří nervozita, kdykoli telefon nemáme u sebe, neustálá kontrola, jestli nám nepřišla nová notifikace, nutkání okamžitě reagovat, jakmile nás k tomu mobil vyzve, případně tzv. fantomové vibrace, tedy pocit, že nám telefon v tichém režimu vibruje, i když to tak není.

Pozorujete na blízkých změny chování? Pomozte mu

Největší problém u nomofobie je, podobně jako u všech ostatních závislostí, když si daná osoba problém neuvědomuje, nebo nechce jej řešit. Pokud máte ve svém okolí kamaráda, partnera či kolegu, který je evidentně závislý na svém mobilním telefonu a pozorujete u něj změny chování, zhoršení studijních výsledků ve škole, problémy na pracovišti nebo ve vztahu, promluvte si s ním a vyhledejte odbornou pomoc. Vhodné je taky cíleně omezit kontakt s mobilem a zkusit komunikovat „postaru“ – pokud ne osobně, tak alespoň telefonicky.

Jak dostat závislost na telefonu pod kontrolu?

  • Pevný čas online: stanovte pevný časový úsek, během kterého bude mobil mimo dosah pacienta (například v noci),
  • Omezení sociálních sítí: odinstalujte z telefonu aplikace sociálních sítí. Komunikovat s přáteli lze pomocí telefonních hovorů nebo chatovací aplikace,
  • Vypnutí notifikací: vypněte zvuky a vibrace u notifikací,
  • Nastavení zábavy: odinstalujte hry nebo jiné zábavné aplikace, které pomáhají rozptylovat pozornost a vyvolávají potřebu opakovaného využívání.

Vánoce jsou čas, kdy všichni budeme prostřednictvím mobilu přát šťastné a veselé známým, ale také budeme v osobním kontaktu s blízkými. Nedovolme si sklouznout k nadužívání technologií, ale zkusme si užít offline čas na plno.

Koho můžete kontaktovat?

Nejlépe uděláte, když se obrátíte přímo na psychologa, který se specializuje na adiktologii. Další informace a pomoc můžete najít například zde:

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat