Pokud chcete vyjádřit svůj názor na cokoliv, je internet místem nekonečných možností. Na sociálních sítích nebo fórech se uživatelé věnují prakticky všem myslitelným tématům. O důvod víc dbát na to, jakým způsobem spolu online mluvíme.
Děti dnes začínají používat sociální sítě brzy (bez ohledu nato, že na většině můžete mít profil až od 13 let). Proto by měly vědět, že cokoli, co zveřejní na internetu, tam zůstane navždy, ať už jde o příspěvek, fotografii nebo komentář. I když ho smažete, není zaručeno, že váš příspěvek někdo jiný nepřeposlal, nevyfotil nebo jinak nesdílel. Navíc veškerá data se někde musejí ukládat, čímž tvoří digitální stopu.
To, co děláme online, tam zůstává navždy. Ostatní nás na základě toho mohou posuzovat a zároveň to na ně může mít vliv. Naše slova mohou lidem ublížit offline i online.
Ne všichni online budou stejně empatičtí. Děti se mohou setkat s trolly, kteří budou provokovat, kyberšikanou nebo třeba bodyshamingem (tedy krutým komentováním vzhledu).
S chováním jiných moc dělat nejde. Ale můžeme změnit to, jak na ně zareagujeme. V případě trollů jde často o anonymní účty, které není třeba brát vážně. Kruté komentáře je možné nahlásit a uživatele zablokovat. Myslete na to, že online by se děti měly cítit bezpečně. Měly by si uměl vybírat obsah a komunitu, která je podporující.
Jak komentovat férově?
- Přečtěte si víc než jen titulek. Jednak může jít o clickbait, jednak se do titulku nevejde kontext. Než něco okomentujete (nebo nasdílíte), ujistěte se, že jste si přečetli všechno.
- Oslovujte autora s úctou a buďte milí – každý si zaslouží, aby se s ním jednalo hezky.
Online funguje disinhibiční efekt? To v podstatě znamená, že za profilem nepředstavíme živého člověka a tak jsme někdy příkří. Dobré pravidlo, kterého se můžete držet: Pokud byste to neřekli do očí, nepište to.
- Klidně kritizujte, ale konstruktivně – kritika pro kritiku nebo hejt nikam nevede. Nepomůže druhé straně se zlepšit, ale jen online tvoří toxické prostředí.
- Mějte na paměti, že cokoli napíšete už nikdy nepůjde smazat a stihne to napáchat škodu na sebevědomí druhé strany.
- Respektujte názory ostatních. Ostatní mohou mít jiné zkušenosti, pocházet z jiného prostředí, a proto vidí věci jinak – a to je samozřejmě v pořádku. To koneckonců dělá život zajímavým.
- Není od věci zkontrolovat, že jste napsali přesně co jste chtěli. Gramatika může být otravná, ale….
- Sarkasmus je skvělý, ale online neslyšíte tón hlasu a druhá strana jej prostě nemusí pochopit.
Netiketa není nuda, díky ní si můžeme i online výborně rozumět. Zkuste používat sociální sítě, fóra a různé skupiny společně. Děti si tak rozšiřují obzory, jak lze trávit čas online a zároveň „odkoukají“ i naše vlastní chování. Stejně tak je dobré, pokud jako rodiče máme představu o tom, jak se chovají. Samozřejmě žádné dítě nebude radostí bez sebe, když ho budeme poučovat, co smí a nesmí říkat či psát.
Online děti tráví velké množství času a je v zájmu všech, aby to byl příjemný čas. To, jak se online vyjadřujeme, vytváří atmosféru, ve které se pohybujeme.
Pokud nevíte, jak taková témata otevřít, zkuste si stáhnout konverzační karty pro rodiče s dětmi. Položíte si vzájemně otázky nejen o netiketa, ale i o bezpečnosti, vlivu sociálních sítí nebo technologií obecně.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.