Nejde jen o tanečky: 5 výhod TikToku

Sociální sítě nepředstavují jen rizika nebo způsob, jak zabíjet čas. Mají i své světlé stránky. Nevěříte? Nabídneme vám 5 pozitiv TikToku, sítě nejpopulárnější mezi dětmi.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Sociální síť TikTok je určená uživatelům od 13 let. Nicméně i mladší uživatelé ji mohou sledovat (funguje totiž bez registrace), proto je populární i mezi mladšími dětmi. (A nebudeme si lhát, mladší děti ji také používají, jen lžou při registraci o roku svého narození.)

Dospělí mají často tuto síť zafixovanou jako plnou hloupoučkých videí, která nemají žádnou informační ani uměleckou hodnotu. Ovšem jde o velmi kreativní síť, která nabízí i hodnotné nebo zajímavé informace. Internet je prostě nekonečný a je potřeba vybírat si z něj to dobré. Pojďme se společně podívat na TikTok z jiné perspektivy. Přináší vůbec nějaká pozitiva a jaká?

Co je to TikTok?
TikTok je poměrně mladá sociální síť z roku 2018. Slouží především k vytváření a sledování krátkých videoklipů (do 10 minut, obvykle mají délku jen pár desítek vteřin), aplikace obsahuje také živé přenosy.
Proslavili ji hlavně krátké taneční výzvy. Dnes ale na TikToku najdete osobní deníčky, tutoriály, zprávy, v podstatě úplně všechno.
Její popularita neustále roste, zejména mezi teenagery: v roce 2021 TikTok překročil hranici 1 miliardy uživatelů a stal se jednou z nejoblíbenějších sociálních sítí vůbec.

1. Rozvíjí kreativitu

Podobně jako jiné sociální sítě zaměřené na sebevyjádření, například Instagram, lze TikTok používat nejen k pasivnímu prohlížení, ale také k aktivní samostatné tvorbě.

Vytvoření vlastního videa je na TikToku snadné. Uživatelé si například mohou do aplikace stáhnout několik krátkých videí, vybrat si jako pozadí oblíbenou hudbu a nechat aplikaci, aby klipy synchronizovala do rytmu písně za ně. Aktuálně jsou trendy pečlivě sestříhaná videa, která připomínají kouzelnické nebo filmové triky, což motivuje mnoho uživatelů, aby se naučili základy úpravy videa.

Kreativita je dnes velmi ceněná dovednost (patří mezi soft skills) mezi zaměstnavateli. Nejde jen o umělecké vyjádření, ale také o to myslet mimo zažité pořádky a umět vyřešit úkol novým způsobem.

Děti mohou vytvářet i vlastní trendy a dál rozvíjet kreativní nápady.

Vždy je ale na místě, abyste vy jako rodiče měli přehled o tom, jaká videa vaše děti sdílí a případně nastavili hranice, které považujete za optimální. Vaše dítě si také může nechat svůj profil soukromý (obsah uvidí jen lidé, které si přidá), aby mohlo experimentovat s kreativními možnostmi TikToku a zároveň si zachovat své soukromí.

TikTok je plný tipů na další kreativní činnosti, jako je fotografování, malování, kreslení nebo hraní na hudební nástroje. Podle společnosti Eduloco může aplikace dokonce prospět smyslu pro disciplínu. Když se dítě snaží vytvořit dokonalé video, musí být soustředěné a mít silnou vůli: “Vyžaduje to velké úsilí a odhodlání – vlastnosti, které děti mohou uplatnit i v jiných oblastech a aspektech života, jako jsou domácí úkoly, koníčky a další vášně nebo zájmy.“

2. Přináší rychlé informace

Dnešní děti si pro informace nechodí na Google, ani si nesedají večer ke zprávám. Tak to prostě je. Informaci si vyhledávají na sociálních sítích, nebo k nim spíše informace přijdou samy. Také na sociálních sítích najdete vše – od návodu pro výpočet kvadratické rovnice, přes recept na vánočku až po zpravodajství přímo z protivládních demonstrací v Iránu. Existuje dokonce mnoho účtů zaměřených na vzdělávání, které může vysvětlit školní látku jinak a zajímavěji.

počet uživatelů tiktoku dramaticky roste

Platí, že se účty liší kvalitou a existují i ty dezinformační. Nabádejte děti, aby si informace získané na TikToku bralo s rezervou a vše si ověřovalo u jiných, důvěryhodnějších zdrojů.

Vyhledávání vzdělávacích videí může být pro vaše dítě z dlouhodobého hlediska dokonce přínosnější než TikTok. Můžete ostatně takovýto smysluplný obsah vyhledávat společně a diskutovat o něm. Při každém hledání totiž také „programujete“ TikTok – přesněji říkáte algoritmům sociální sítě, jaká videa má dětem nabízet. Přečtěte si, jak fungují algoritmy.

3. Vytváří skupiny se stejnými zájmy

TikTok je sociální síť jako každá jiná a uživatelé ji tak samozřejmě používají k nalezení jiných lidí se stejnými zájmy. Nejcennější je tento aspekt pro děti s jinou sexuální orientací, nějakým handicapem nebo hodně uzavřené, které se jinak cítí odstrčené. TikTok jim může ukázat, že nejsou samy a že existují další lidé, kteří řeší podobné situace.

TikTok je velmi kreativní síť, která nabízí i hodnotné nebo zajímavé informace.

Prostřednictvím pozitivního obsahu může TikTok pomoci budovat sebejistotu dítěte. Sebejisté dítě dokáže snáze překonávat hranici své komfortní zóny a oslovování nových lidí ve fyzickém světě.

Na TikToku mohou lidé komunikovat prostřednictvím komentářů nebo přímých zpráv (což platí jen pro uživatele starší 13 let). Oslovit je samozřejmě může i šikanátor nebo ve vzácných případech predátor. Proto doporučujeme mluvit s dětmi o bezpečnosti na internetu a odrazujte je od sdílení osobních informací. Je velmi důležité, aby děti věděly, na koho se mohou obrátit, pokud se setkají s něčím nepříjemným – můžete to být vy rodiče, příbuzný, učitel nebo trenér.

4. Pomáhá překonávat vlastní limity

Na TikToku se děti mohou setkat s lidmi různých ras a kultur, různého věku nebo životních zkušeností, na které by jinak neměly možnost narazit. Kvůli stejným zkušenostem cestujeme, čteme a zajímáme se o dění ve světě.

Existuje mnoho uživatelů v seniorském věku, kteří se prostřednictvím TikToku zapojují do dění ve světě a sdílejí své zkušenosti s mladším publikem – a mnozí z nich jsou mezi teenagery velmi oblíbení. Například 98letá Lily Ebertová, která přežila holocaust, využívá svůj účet k tomu, aby mluvila s mladšími uživateli o druhé světové válce.

Někteří další využívají síť k tomu, aby ostatní poučili o černošské historii, rasismu nebo dějinách otroctví v Americe. Neváhejte vyhledat zajímavá témata a nabídnout tento obsah vašim dětem. S dětmi ale o složitých tématech, jako jsou dějiny, rasismus nebo lidská práva, mluvte, abyste měli jistotu, že se setkávají s fakty. Možná vaše dítě ještě není připravené zpracovat složité etapy naší historie (pochopit válku nebo nenávist není nic snadného).

5. Může mít vliv na fyzičku i psychickou pohodu

Velkým trendem na TikToku jsou různé pohybové výzvy (zejména tedy ty taneční). Natrénovat je a natočit na vlastní profil vyžaduje nějaký čas a přirozeně povzbuzuje děti hýbat se. Pokud vaše dítě bude sledovat podobné profily, může aplikace v důsledku prospět jeho kondičce.

O tom, že komunita jiných dětí může pomoci dětem vyrovnat se s vlastním dospívám, už jsme mluvili. Psychice ale může pomoci i jak sledování tak aktivního tvorba obsahu. Děti mohou na TikToku najít obsah, který je uklidňuje – ať už to mají být videa se štěňátky nebo ASMR videa (Autonomous Sensory Meridian Response), jde o zajímavé zvuky jako je třeba zurčící voda či sypající se korálky, které v nás vyvolávají příjemný pocit.

Samozřejmě platí, že je důležité umět vybalancovat čas, který mladí lidé tráví u svých zařízení, a pohybem nebo jinou aktivitou ve fyzickém světě. Pokud máte pocit, že vaše dítě už telefon nedokáže odložit, možná bojuje se syndromem FoMO. Co to je a jak se s takovým syndromem poprat se dočtete zde.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat