jak chránit děit na internetu?

Proč je důležité mluvit s dětmi i o kyber bezpečnosti?

Vývoj kyberprostoru s sebou přinesl i vývoj hrozeb zaměřených na děti. Proč je tak důležité o nich mluvit?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Internet je s námi teprve od 90. let. Během pár let se z rarity vyvinul v technologii, kterou si každý nosí v telefonu. Stejně rapidně jako se rozvíjí jeho možnosti, se rozvíjí i rizika, se kterými se lze setkat.

Když byl  internet v plenkách, největším rizikem pro děti byly nemravné fotky. Pornografie se stále aktuální problém, jenomže dnes už děti (kvůli AI) mohou být jejími aktéry. Na infografice níže vidíte, jak se měnily různé kybernetické hrozby. Většina z nich zůstává stále aktuální. Roky jsou spíše orientační, dnes už nedokážeme říct, kdy se přesně poprvé objevila šikana nebo v jakém roce se připojil online první groomer.

rizika na internetu pro děti

Z grafiky je zřejmý vývoj: postupně se posouváme z roviny kódu (malware, phishingu) do roviny sociální (deepfake) a psychické (šikana, závislosti). Před novodobými hrozbami ale děti ochrání už jen jejich znalosti, sebejistota a hlavně okruh přátel a rodina.

Jak chránit děti před riziky na internetu?

Kybernetické hrozby můžeme rozdělit na dvě základní kategorie: digitální a sociální. Prvním krokem je jednoznačně instalace bezpečnostního řešení, které odfiltruje škodlivý kód. Rodičům menších dětí lze doporučit také aplikace rodičovské kontroly. Ty jsou vynikajícím pomocníkem jako prevence nadužívání technologií.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

Větší výzvou jsou ale hrozby sociální. Před těmi děti žádná aplikace ochránit nemůže. Odborníci na bezpečnost i psychologové se shodují na jednom: nejlepší obranný mechanismus je záchytná síť. Děti potřebují mít kolem sebe dospělé, se kterými mohou otevřeně hovořit a kterým se mohou svěřit, pokud se jim něco nezdá. Zní to banálně, ale v praxi je to výzva (jak jistě potvrdí rodiče puberťáků).

My, rodiče, jsme vyrostli ve světě, kde některé kyber hrozby neexistovaly, a tak sami nevíme, jak na ně děti připravit.

O bezpečnosti na internetu bychom s dětmi měli mluvit od malička, stejně samozřejmě jako jim klademe na srdce, že chodíme na zelenou. Nejprve komentujte situace, které vidíte okolo sebe: možná jste dnes viděli podivnou reklamu v televizi, na obálce časopisu byla nezdravě štíhlá modelka, vypnuli jste telefon, protože vás už unavují notifikace z pracovního e-mailu. To vše jsou věci, které můžete vysvětlovat i batoleti. (Nikdy není brzy. Například celospolečenský tlak na štíhlost vnímají už děvčátka v předškolním věku!)

Postupně přirozeně přejdete ke komplikovanějším konceptům, budete dětem vysvětlovat, proč na něco neklikáte, nebo něco nechcete sdílet. Důležité je budovat digitální gramotnost dětí. Kritický pohled na různé nabídky a zprávy a obezřetnost při sdílení a komunikace děti v budoucnu skutečně ochrání nejlépe.

Pokud máte starší děti, začněte z druhé strany: nejdříve se zajímejte o pozitivní aspekty. Ptejte se dětí, co je baví, jaké tvůrce by vám doporučili sledovat, nebo s kým tráví čas online. Buďte upřímní – nebojte se říci, mám strach, že se potkáš  online s někým zlým, bojím se, že online trávíš hodně času.

Dnes je digitální prostor přirozenou součástí dětství, nikoli náhradou her offline.

Bezpečnost může být i zábava. Existuje velké množství pořadů, her i pohádek, které se kybernetické bezpečnosti věnují. Inspiraci můžete najít třeba zde. Můžete si také stáhnout konverzační karty. Ty jsou ideální pomůckou pro rodiče starších dětí, které už mají s internetem jisté zkušenosti.

Povídejme si s dětmi
o technologiích...

... protože, kde panuje důvěra, tam je i online bezpečno. Stáhněte si ZDARMA konverzační karty, které vám pomohou otevřít složitá témata.

CHCI KARTIČKY

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat