GDPR souhlasy se zpracováním údajů škola, školka

Zpátky do školy bezpečněji: jaká pravidla dodržovat?

I s dětmi je fajn si zopakovat základy bezpečnosti. Přečtěte si, kdy mluvit s dětmi o kyber bezpečnosti, jak zabezpečit první telefon a jaká pravidla dodržovat na veřejných počítačích.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Škola pro spoustu dětí znamená nové výzvy. Často poprvé samy dojíždí a tráví čas bez dozoru, respektive s telefonem v aktovce, aby se mohly ozvat rodičům „kdyby, něco“. S prvním vlastním telefonem přichází také čas naučit děti, jak s moderními technologiemi bezpečně zacházet.

Kdy začít mluvit o kybernetické bezpečnosti?

O bezpečnosti na internetu je dobré s dětmi začít mluvit už v okamžiku, kdy projeví první zájem o chytrý telefon, tablet, počítač nebo samotný internet. Tedy v době, kdy si třeba jen půjčují vaše zařízení na hraní her. Vysvětlovat můžete kdykoli, kdy nahráváte nějaké fotky na sociální sítě nebo jsou u toho, když platíte účty.

V online světě platí stejné zásady jako ve fyzickém světě. Pokud někdo slovně ublíží někomu jinému přes internet, není to o nic méně závažné, než když k tomu dojde tváří v tvář. Stejně jako by děti své osobní údaje nesdělili jen tak někomu na ulici, neměli by to dělat ani na internetu.

Jak zabezpečit telefon dítěte?

Každý telefon s přístupem k internetu by měl mít nainstalovaný bezpečnostní program  určený pro smartphony. Základní verze jsou zpravidla zdarma. Zbytek už je ale často na dětech samotných, proto s nimi mluvte o tom, jak důležité je se o telefon dobře starat.

Základy bezpečného používání chytrého telefonu v kostce

Bezpečnost dětí na internetu je zodpovědností rodičů. Buďme dětem průvodci

Kybernetická bezpečnost dětí do 10 let

U malých dětí je na místě váš dozor, když dělají první internetové krůčky. Buďte dětem průvodcem. Existuje řada dětských stránek a aplikací, které nabízejí bezpečné prostředí a zároveň jsou i edukativní.

Domluvte se v rodině na pravidlech pro používání internetu. Nastavte si limity, kolik času mohou děti v běžný den u obrazovky strávit. Odborníci doporučují předškolákům hodinu denně, u větších dětí je to pak otázka domluvy s rodiči a toho, zda nějaké zařízení používají ke studiu.

Až děti od deseti let jsou schopné odlišit realitu od fikce v televizi či na internetu. Pokud společně sledujete dramatické pořady, určitě s dětmi mluvte o tom, co vidí a zda je to skutečné, či jak by se měly zachovat ony.

Děti se učí příkladem, proto je dobré jim ukazovat, jak s technologiemi zacházíte vy jako rodiče. Mezi rodinná pravidla může patřit i to, že k jídlu nebo společné hře displeje nepatří.

Dodržování bezpečnostních pravidel – jako je instalace antiviru, aktualizace nebo tvorba hesel – si vezměte na starost vy. A s postupujícím věkem můžete dětem předávat zodpovědnost za jejich vlastní internetové účty.

Kybernetická bezpečnost dětí do 14 let

Starší děti už budou pravděpodobně vyžadovat větší soukromí. Pokud máte děti na druhém stupni základní školy, už jsou patrně v technologiích kované a s lecčím si samy poradí.

Přesto je dohled rodičů stále na místě. Je velmi důležité, aby děti na svých zařízeních měly nainstalovaný bezpečnostní software, který je ochrání před viry i podvody. Na což ale děti občas zapomínají. Stejně tak není od věci používat nástroje rodičovské kontroly – ty umožní například blokovat explicitní obsah nebo limitovat čas, který dítě může u monitoru strávit. Přehled možností najdete zde.

Doporučujeme otevřít také téma rizik pro jejich vlastní soukromí – tedy jaké fotky a informace sdílet a jaké ne. Z legrační fotky může snadno být podnět k šikaně, z veřejně nasdíleného čísla otravné telefonáty marketérů a tak dále.

Děti by se uměly bránit, pokud se v online prostoru stane něco, co jim vadí. Urážlivé komentáře mohou skrývat, jejich autory blokovat. Šikanu či vydírání je možné řešit také s policií.

Jaká pravidla dodržovat při používání školních počítačů?

Vaše dítě bude velmi pravděpodobně používat i cizí počítače a tablety – typicky ve školních hodinách, v družině nebo v knihovně. Pokud nevíte, jak je počítač zabezpečený, je namístě větší obezřetnost. Některé školy mají perfektní zabezpečení a výborná pravidla pro využívání sítě žáky, některým na to už bohužel kapacita nezbývá.

V žádném případě dítěti, ať neukládá hesla ani v daném zařízení, ani v internetovém prohlížeči. A to ani v případě, že každý žák má vlastní účet v počítači, ke kterému se přihlašuje. Na takovém zařízení by děti neměly používat soukromé sociální sítě, sdílet své fotky nebo stahovat nové aplikace, filmy či hry.

Starší by na takových počítačích neměly používat elektronické bankovnictví (dnes mohou mít vlastní účty s kapesným už osmiletí!). Zároveň není dobré ukládat své osobní soubory, ani soubory stažené z internetu na pevný disk počítače. Nikdy nevíte, zda některé citlivé informace nemůže získat někdo další.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat