Jaké technologické trendy si ohlídat u školáků?

Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Září je v plném proudu, vracejí se hektická rána, děti míří zpátky do škol a rodiče často pořizují první výpočetní techniku pro své ratolesti. Virtuální svět se rychle mění a s ním i trendy, které děti zajímají. Sociální sítě mohou být zdrojem cenných informací – například na YouTube najdete obrovské množství přednášek nebo populárně naučných videí na libovolné téma.

Zároveň jsou také platformou pro budování komunit. Spoustu tříd má vlastní skupiny, studenti běžně sdílejí přes sociální sítě poznámky a prezentace. Ve zkratce technologie jsou skvělý sluha, pokud s nimi umíte zacházet.

Na internetu číhají i rizika, o kterých je nutné se školáky mluvit.

Všechno je dnes o Instagramu, TikToku a Youtube

Sociální sítě Instagram, TikTok a Youtube (a jejich aplikace) jsou mezi dětmi velmi populární. Ačkoli tyto sítě mohou mít minimální věkový limit – například u Instagramu je to 13 let – je snadné síť obelstít.

Mnoho dětí obsah nejen konzumuje, ale také aktivně tvoří a sdílí, příkladem mohou být stylizované fotografie z přírody nebo populární taneční výzvy. Vývojáři sítí to vědí a přicházejí s bez počtem dalších způsobů, jak jejich uživatelé mohou popustit uzdu vlastní kreativitě.

V případě YouTube je běžnější, že školáci obsah své oblíbené interprety sledují a sdílí s přáteli. Důvodem může být i to, že tvůrčí scéna se hodně posunula a videa, která mají mít úspěch musejí být kvalitnější (finančně náročné je například osvětlení, technicky složité mohou být programy na střih a tak dále).

Určitým negativním rysem všech sítí jsou komentářové sekce, kde se nešetří kritikou. Dokonce se lze setkat až s kyberšikanou autorů. Co bystě měli o populárních sítích vědět:

 • Většina dětí používá sociální sítě na mobilu, aby mohli fotit a natáčet a sdílet v reálném čase.
 • Všechno v životě školáka je dobrý materiál na „storíčko“. Sítě umožňují sdílet krátká videa či soubor fotek, tyto formáty mají různé názvy, například Stories, Reels nebo TikTok.
 • Sítě neslouží jen ke sdílení. Děti používají tyto platformy ke komunikaci, budování přátelství, ale bohužel také šikaně. Většina sítí má funkci pro psaní soukromých zpráv.
 • Veřejný účet může vidět úplně každý. Proto experti doporučují nastavovat účet jako soukromý a schvalovat jiné uživatele, kteří uvidí sdílené fotky a videa. Veřejný obsah lze také sdílet (v podstatě bez vědomí tvůrce) a můžete se tedy objevit i mimo původní aplikaci.
 • Komentáře mohou vážně narušit sebevědomí dětí a být toxické.
 • Ne všechen obsah na daných sítích je vhodný i pro děti. Věkový filtr, které sítě používají se dá obejít často jen tím, že děti zadají jiný rok narození.

Co možná nevíte o DM

Sociální sítě a jejich uživatelé si libují ve zkratkách. DM (direct message), SZ (soukromá zpráva), IM (instant messaging) – značí všechny totéž, jde o soukromou zprávu mezi uživateli. Většina aplikací a online služeb obsahuje nějakou takovou chatovací funkci. Podle pravidel konkrétní platformy mohou uživatelé dostávat i nevyžádané zprávy od neznámých lidí.

V rámci těchto zpráv může do zpráv dorazit reklama, nebo třeba podvodný odkaz. Jako rodiče máte jen omezené možnosti, jak soukromé zprávy kontrolovat. Proto je dobré spíše děti naučit, jak se tohoto spamu zbavit.

Instagram musel před časem přijmout nová opatření, která zabrání teenagerům v přijímání soukromých zpráv od náhodných lidí. Cílem je především omezit nevyžádanou komunikaci mladistvých a dospělých uživatelů, která by potenciálně mohla vést ke zneužívání. Výjimkou je komunikace uživatelů, kteří už jsou přátelé. Takže ani tato restrikce není 100% a je nutné o rizicích otevřeně mluvit.

Herní svět

Bylo by naivní si myslet, že počítač a telefon slouží jen ke komunikaci – samozřejmě, že na nich školáci paří hry. Mezi ty nejpopulárnější patří Minecraft, Fortnite, Animal Crossing, Pokemon Go a další.

Nejčastěji se rodiče obávají, aby děti hraním na smartphonu netrávily příliš mnoho času, na úkor školy nebo třeba sportu. Je samozřejmě důležité trávit čas i mimo virtuální realitu her. Zvážit byste měli ale i další faktory:

 • Děti si při hraní online her tvoří nové sociální kontakty.
 • Řada her se hraje alespoň částečně ve skupinách a interaktivně (tedy prostřednictvím mikrofonu, chatů apod.). Děti se tak přirozeně učí spolupráci v kolektivu.
 • Řada reálných trendů (příkladem může být tanec Floss z Fortnite) pochází právě z her.
 • Řada aplikací umožňuje přímo ve hře kupovat vylepšení (proto zvažte, zda párovat do herní aplikace platební kartu).

Jak zapracovat na bezpečnosti?

Dávno jsou pryč časy, kdy děti nosily po kapsách drobné na sladkosti a klíče na šňůrce okolo krku. Dnes nosí v kapse malé počítače s internetovým připojením. Mohou rychle pořizovat fotografie, nahrávat video a sdílet cokoli a vše kolem sebe.

Využívání chytrého telefonu se mezi školáky a studenty stalo normou, stejně jako linkované sešity. Je potřeba udržet s trendy krok a zaměřit se na to, aby děti uměly s technologiemi pracovat. Nejlepší cestou, jak děti chránit,  je otevřená komunikace rodičů i učitelů a také informace o reálných rizicích .

Základní bezpečností pravidla, které by měli školáci a jejich rodiče dodržovat

 1. Všechny profily na sociálních sítích nastavujte jako soukromé.
 2. Zajistěte zabezpečení zařízení samotného. Na každé zařízení, se kterým se připojujete online, si nainstalujte spolehlivý antivirový program. Programy chrání nejen před škodlivým kódem, ale také před podvodnými stránkami či falešnými reklamami.
 3. Vysvětlete dětem, že je nutné bez odkladu aktualizovat. Aktualizace totiž obsahují i opravy bezpečnostních chyb.
 4. Naučte děti nedůvěřovat lidem na druhé straně. Ať se vždy ujistí, s kým si píšete.
 5. Nikdy nesdílejte intimní nahrávky či fotky. Děti by neměly sdílet ani osobní informace jako kde bydlí, kam chodí do školy a podobně. Platí, že tento obsah se z internetu nedá jednoduše smazat.
 6. Stahujte aplikace, programy a hry výhradně z oficiálních zdrojů. Verze zdarma na různých fórech a úložištích často obsahují škodlivý kód.
 7. Otevřeně vysvětlujte rizika, a naopak se zajímejte o trendy, které děti sledují.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat