Studenti s notebookem

Papírový sešit preferuje jen třetina žáků, na zálohy se ale zapomíná

Čeští studenti jsou dobře technologicky vybavení. Naprostá většina (85 %) vlastní notebook a takřka všichni mají smartphone.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Studenti jsou zvyklí si i na telefonech psát poznámky, sdílet poznámky na Facebooku a učit se z elektronických zdrojů. Naopak ale zapomínají na pravidelné zálohy. Vyplývá to z našeho průzkumu se Seznam.cz.

Vlastnit chytrý telefon a notebook je pro většinu studentů naprosto normální. Naopak na popularitě ztrácí stolní počítače a tablety. Od roku 2016 se to výrazně nezměnilo. Podle dat považují studenti dostupnost informací a technologií za výraznou pomoc ke studiu. Téměř všichni se s telefonem připojují k internetu přes Wi-Fi. Od loňského roku výrazně stoupl počet těch, kteří využívají i vlastní datových tarif na 74 %.

Studium offline by za mnohem těžší nebo dokonce nemožné považovalo 97 % studentů.

Řada dalších věcí se ale i během několik let změnila dramaticky. Ať už je to například typ zařízení použitý pro zápisky nebo způsob jejich sdílení.

Do školy jen s telefonem v kapse

Narůstá počet mladých lidí, kteří využívají telefon při studiu. Do školy si ho jako pomůcku přinese 85 % studentů, toto číslo navíc rok od roku roste. Pro srovnání, počítač si nosí jen 72 %. Doma ale studenti raději pracují na počítačích (83 %), telefon si k učení vezme jen 63%. Trendy se ale mění a využití chytrých telefonů i k domácí přípravě výrazně narůstá.

Studenti infografika 1

Prohlédnout infografiku

Nepřekvapí tedy, že velkou část materiálů mají studenti v elektronické podobě. Způsob zapisování se dělí na téměř přesné třetiny – jedna třetina si píše do sešitu, druhá do počítače a poslední obě varianty kombinuje.

Záloha? Uložím si to ve zkouškovém

Ačkoli většina studentů má nějaké materiály v elektronické podobě, na pravidelné zálohy myslí jen necelá třetina. Téměř čtvrtina pak nezálohuje vůbec. Velmi snadno tak mohou o poznámky či pracné referáty přijít, ať už vinou malware nebo technickou chybou v počítači. V tomto ohledu se situace za poslední roky příliš nemění.

SMSky jsou retro

S moderními technologiemi se mění způsob používání těch, které již existují. Nejvýrazněji se mění jednoznačně způsob komunikace. Výrazně méně si žáci posílají SMS zprávy. Ještě loni to bylo 49 %, letos již pouhých 38 %. Naopak vidíme trend ve využití chatovacích aplikací. V porovnání s rokem 2018 narostlo jejich využití téměř o 10 %.

Studenti internet infografika 2

Prohlédnout infografiku

Velké oblibě se těší sociální sítě. Roste obzvláště popularita Instagramu. Letos ji využívá 67 %. Naopak „nefrčí“ Twitter, LinkedIn či Pinterest.

Antivir v mobilu má ani ne polovina

Přesto, že v zařízeních mají studenti obrovské množství důležitých dat, zabezpečení obzvláště mobilních telefonů příliš neřeší. Podle našich dat jsme se napříč generacemi naučili zabezpečit své notebooky a počítače.

Bezpečnostní řešení má v notebooku 84 % studentů, ve stolním počítači 81 %, ale v chytrém telefonu jen 42 % a dalších 9 % mladých lidí si není jisto, zda je jejich telefon zabezpečený. Důvodem je patrně to, že rizika pro svůj telefon podceňují.

8 rad o bezpečnosti, které by měl každý student znát

  1. Ujistěte se, že na zařízení, se kterým se chcete připojovat online, je nainstalované spolehlivé bezpečnostní řešení bez ohledu na to, zda se jedná o mobilní telefon nebo notebook.
  2. Nastavte si odolná hesla. Přečtěte si také, jak silné heslo nastavit.
  3. Zapněte si firewall. Jak na to se dočtete na stránkách naší technické podpory.
  4. Veřejné Wi-Fi používejte jen na běžné surfování. Pro online platby, přihlášení do školních systémů nebo sdílení citlivých dat používejte raději svá data.
  5. Spolu se stahování dokumentů a různých programů pro studium si lze snadno stáhnout malware. Následky mohou být různé – od otravné reklamy až po odcizení osobních údajů. Stahujte proto podklady jen z oficiálních stránek poskytovatele služby či vývojáře. V případě mobilních aplikací vždy hledejte v oficiálních obchodech.
  6. Potenciální riziko může představovat sdílení USB. Před otevřením materiálů z USB disku vždy spusťte bezpečnostní kontrolu. Řada bezpečnostních programů (včetně ESET Internet Security) automaticky kontroluje vyměnitelná média.
  7. Podvody se často šíří i skrz sociální sítě. Pokud narazíte na podezřele lákavou nabídku, buďte opatrní.
  8. Při sdílení informací a fotografií na sociálních sítích přemýšlejte, zda by konkrétní informace měla být veřejná. Je potřeba vzít v úvahu, že HR firem dnes sociální sítě kontrolují a příliš odvážné fotografie nemusejí při vaší budoucí žádosti o zaměstnání ocenit.
Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat