podvody se vstupenkami na mistrovství světa v ledním hokeji

Vstupenky pod stromeček? Pozor na kyberpodvodníky

Máte v plánu nadělit rodině a přátelům k Vánocům vstupenky na kulturní nebo sportovní zážitek? V tom případě rozhodně nepodceňte podvody na internetu.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Řada z nás už vstupenku jako dárek k Vánocům nebo k narozeninám pořídila. Podle loňského průzkumu vánoční dárek v podobě poukazu na služby nebo zboží využívá třetina z nás. A právě vstupenky na muzikál, na koncert rockové legendy nebo na mistrovství  světa v ledním hokeji, které se bude konat příští rok v květnu v České republice, mohou pod stromečkem udělat našim nejbližším opravdovou radost.

Kybernetičtí podvodníci přitom velkých kulturních a sportovních událostí využívají rádi a pravidelně. Počet jejich potenciálních obětí roste spolu s nadšenými fanoušky, kteří se snaží sehnat lístky. Ti se často uchýlí na různá internetová fóra, pokud vstupenky neseženou na oficiálních distribučních místech, a právě v tuto chvíli mají kyberútočníci svou příležitost.

V dnešním článku si připomeneme základní nástrahy při nákupech na českém internetu a nejčastější taktiky kybernetických podvodníků.

Podvodník se vydává za prodejce vstupenky

Pokud hledáte vstupenky mimo ty největší a renomované prodejce, například na internetových fórech, na Facebooku nebo na internetových bazarech, můžete se v e-mailu nebo chatu setkat s někým, kdo se za prodejce jen vydává. Setkat se ale můžete také s případy podvodných e-mailů, ve kterých se podvodníci za známé prodejce vydávají. Jejich cílem je shrábnout peníze za vstupenky, které vy ale nikdy neuvidíte.

V případě již zmíněného mistrovství světa v ledním hokeji navíc samotní pořadatelé upozornili na to, že při zjištění, že byla vaše vstupenka po oficiálním nákupu ještě dále přeprodána, ji mohou zneplatnit. Významně tak varují nejen před pouličním prodejem, ale právě také před pořizováním vstupenek na portálech jako je Sbazar nebo Bazoš.

Pokud se přesto chcete po vstupenkách porozhlédnout na tržištích, ve skupinách a fórech, je dobré myslet na pár věcí.

V komunikaci s případným prodejcem si vždy všímejte celého znění e-mailu nebo zprávy v chatu. Všímejte si celkového tónu komunikace – je moc formální nebo naopak příliš uvolněný? Obsahuje text nějaké gramatické chyby? I přes rozšířené množnosti využití nástrojů, jako je například ChatGPT, zůstává čeština pro podvodníky z cizích zemí stále tvrdým oříškem. Pokud vás kontaktuje někdo pod záštitou známého prodejce, zkontrolujte, zda adresa odesílatele sedí s oficiální adresou e-shopu.

Pokud zpráva obsahuje nějakou přílohu nebo odkaz, měli bychom být obzvlášť opatrní. Obecně platí, že bychom neměli otevírat přílohy a klikat na odkazy z nevyžádaných e-mailů, pokud se nejedná o prokazatelně oficiální komunikaci nějaké známé autority – to ostatně můžeme zjistit podle kontroly adresy odesílatele.

Je důležité připomenout, že útočníci v Česku dlouhodobě šíří nebezpečné e-maily, jejichž přílohy obsahují spyware. Taková příloha může mít příponu .exe. Pokud si nejste jistí, že se jedná o oficiální a bezpečnou komunikaci, není nic špatného na tom si zprávu obratem ověřit na oficiální zákaznické podpoře.

Vstupenky jsou k sehnání v méně známém e-shopu

Vstupenky jsou na e-shopech nejznámějších poskytovatelů již z většiny nebo zcela vyprodané, ale na bazary a fóra se zatím vydat nechcete. Pokud prohledáváte internet, narazíte možná na vstupenky v nějakém méně známém obchodu třetí strany. I tady je ale dobré zbystřit – pokud se nejedná o solidního poskytovatele, může se opět stát, že za vstupenky zaplatíte, ale nikdy je neuvidíte.

I když by se e-shop mohl zdát méně rizikový než internetová fóra nebo tržiště, i zde mohou nastat problémy. U e-shopu je vždy důležité zkontrolovat, zda je webová stránka šifrovaná, zvlášť, pokud má e-shop svou vlastní platební bránu. To zjistíte snadno při kliknutí na ikonku nastavení v řádku pro zadání URL adresy. V nabídce pak můžete zkontrolovat šifrování a certifikát webové stránky.

Před nákupem v e-shopu zkontrolujte zabezpečení webu v adresním řádku prohlížeče.

Pokud na webu nakupujete poprvé, není od věci prozkoumat recenze a přečíst si informace v záložce „O nás“ a „Kontakty“ – zde například zjistíte, kde má e-shop hlavní sídlo a zda se v případě problémů budete mít kam dovolat. Pokud by se vám na e-shopu cokoli nezdálo, před nákupem se určitě majitele můžete na informace doptat. Rizikové e-shopy můžete zkontrolovat také na webu České obchodní inspekce.

Podvržené aplikace pro nákup vstupenek

Možná jste se rozhodli, že vstupenky pořídíte přes aplikaci některého z prodejců. Vstupenku tak budete mít v elektronické podobě přímo ve svém účtu a budete ji moct snadno přeposlat a poskytnout obdarovanému – což ocení především mladší generace.

Takové aplikace ale vždy stahujte pouze z oficiálních obchodů, jako je například Google Play nebo App Store. Bezpečnostní týmy Googlu a Applu aplikace pravidelně prověřují na přítomnost škodlivého kódu a odstraňují falešné aplikace, které se snaží nějakou oficiální napodobit. Vy tak budete mít větší jistotu, že si stahujete aplikaci bez škodlivého kódu nebo adwaru.

Pokud se naopak rozhodnete aplikace stahovat z obchodů třetích stran nebo z internetových úložišť, stažení škodlivého kódu se pravděpodobně nevyhnete. Aplikace může sice fungovat bez větších potíží, jako bonus získáte ale například adware, který může zobrazovat reklamy s podvodným obsahem a odkazy na nebezpečné webové stránky nebo stahovat další škodlivé kódy do vašeho zařízení. Může být také rizikem pro naše soukromí na internetu.

Jak se vyhnout podvodu a škodlivému kódu

1. Pozor na odkazy

Dnes více než kdy jindy je důležité pečlivě kontrolovat odkazy v příchozí komunikaci, ať už se jedná o e-mail, WhatsApp nebo SMS. Všímejte si celkového znění URL adresy, zda končí například na běžně známé přípony .cz nebo .com. Česká pošta nebude mít například odkaz cezpost.vip. Obecně platí, že bychom neměli klikat na žádné odkazy, které přijdou v nevyžádané zprávě nebo od neznámého odesílatele.

2. Neotevírejte přílohy

Stejně jako pro odkazy platí to samé pro přílohy. Zde je především riziko, že do svého počítače nebo telefonu vpustíme škodlivý kód. Pokud vám do zprávy přijdou nevyžádané dokumenty například z banky nebo od nějaké firmy, není nic jednoduššího než si komunikaci ověřit na oficiálních zákaznické lince.

3. Nespěchejte a věnujte pozornost češtině

V jakékoli komunikaci s neznámou osobou je dobré zpomalit a všímat si několika znaků – pospíchá na vás protistrana? Dělá v textu chyby? Zdá se vám komunikace psaná strojově? Změnil se tón komunikace od doby, kdy jste s domnělou službou komunikovali naposledy? I když umělá inteligence přípravu podvodů mohla usnadnit, čeština je pro podvodníky z cizích zemí stále těžká.

4. Stahujte aplikace jen z oficiálních zdrojů

Tedy z oficiálních obchodů a popřípadě z oficiálních stránek vývojářů. V opačném případě riskujete spolu s aplikací i stažení adwaru a daleko nebezpečnějšího  .

5. Aktualizujte a zabezpečte

Operační systém svého počítače a telefonu pravidelně aktualizujte a platí to také pro všechny aplikace, které používáte. Před potenciálně nechtěnými aplikacemi, nebezpečnými webovými stránkami i závažnými škodlivými kódy vás také spolehlivě ochrání bezpečnostní software. Ani ten nezapomínejte pravidelně aktualizovat.

Jak se nestát obětí online podvodů?

 

 

 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek