Čtvrtina studentů nezálohuje, při distančním studiu riskují

Za pár týdnů mají žáci a studenti usednout do lavic a je možné, že na podzim zase budou některé školy nucené přejít na studium na dálku. Kdo je připraven, není překvapen: Jak jsou na studium z domova děti připravené?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Na jaře si řada studentů vyzkoušela distanční vzdělávání v praxi. Aktuálně se debatuje o tom, že možná bude nutné školy při případné druhé vlně znovu uzavřít. V takovém případě bude využití internetových služeb opět nevyhnutelné, ale nijak dramatické. Podle výzkumu ESET a Seznam z loňského podzimu používá internet při studiu 97 % dotázaných.

Pro starší studenty je zapisování poznámek do vlastních notebooků nebo mobilních zařízení samozřejmé. Obecně, třetina studentů si vede papírové poznámky, třetina elektronické a třetina kombinuje dva předešlé způsoby. Pro zajímavost: 63 % studentů využívá telefon při domácí přípravě do školy. O to důležitější je, aby i menší žáci měli zažité zásady bezpečné práce s technologiemi.

Pravidelné zálohy nejsou pro studenty pravidlem

Podle dat z výzkumu provádí pravidelné zálohy necelá třetina studentů, čtvrtina dokonce vůbec. Přitom i kvůli běžné technické závadě může k nenávratné ztrátě poznámek, písemných prací a dalších dat dojít. Pomoci může zálohovací rituál nebo také využívání různých cloudových platforem, které ukládají data automaticky. Mezi ty nejpopulárnější patří OneDrive nebo Google Disk.

Riziko těchto úložišť je propojení s počítačem. Pokud se do počítače dostane nějaký škodlivý kód, může modifikovat nebo dokonce zničit dokumenty uložené v cloudu.

Riziko mohou představovat sociální sítě nebo e-mail

Spam je dlouhodobě nejčastějším způsobem, jak se šíří různé počítačové trojské koně. Další častou cestou, kterou útočníci šíří škodlivý kód, jsou sociální sítě.

Během letošního léta jsme byli svědky řady malvertisingových kampaní třeba na Facebooku. Jde o falešné inzeráty, které šíří podvodníci a snaží se tak uživatele napálit. Výrazným podvodným inzerátem byla možnost zjistit, kolik lidí sleduje váš profil. Takový nástroj ale Facebook nenabízí. Nicméně tato hrozba se šířila jako lavina. V době, kdy tři čtvrtiny studentů komunikují přes tyto sítě, je nutné brát možná rizika v potaz.

Ukázka podvodné kampaně. 
Ukázka podvodné kampaně.

Jak být připraven…

S ohledem na nejtypičtější způsoby šíření malware je potřeba být obezřetný při používání internetu a e-mailu především. Obecně lze říct, že pokud nějaká nabídka zní až příliš lákavě, je to pravděpodobně podvod. Na takovéto nabídky neklikejte a rovnou je označte jako spam.

Dvakrát měř, jednou řež, platí i online: Důležité je dříve přemýšlet a až pak klikat.

Programy si stahujte od výrobců software. Nedoporučujeme stahování programů z nedůvěryhodných zdrojů. Takové stránky servírují programy často doplněné o malware. Je nasnadě říci, že s “obohacenými” programy se lze setkat i při stahování torrentů.

V neposlední řadě doporučujeme, aby vaše hesla ke službám byla silná a unikátní. Nemůžeme ale doporučit jejich ukládání v prohlížečích. Na takto uložená hesla se v ČR často útočí. Lepší je využívat automaticky uzamykatelný správce hesel, který hesla bezpečně zašifruje. Bývá součástí i některých antivirových programů.

Nakonec musíme zdůraznit, že je důležité všechna studijní zařízení pravidelně aktualizovat a taktéž je chránit bezpečnostním programem.

Bezpečnostní sedmero pro studenty:

#1 Ochrana je potřeba

Na každé zařízení, se kterým se připojujete online, si nainstalujte spolehlivý antivirový program. Platí to jak pro počítače a notebooky, tak pro telefony a tablety.

#2 Nové je dobré

Bez odkladu aktualizujte operační systém svého zařízení, když si o to řekne. Stejně tak pravidelně aktualizujte všechny programy a aplikace, které využíváte.

#3 Dobré heslo je základ

Vytvořte si ke každému účtu unikátní silné heslo. Neukládejte si hesla do souborů, ani je nezapisujte. Spravujete je pomocí speciálního programu pro správu hesel.

#4 Důvěřujte? Ne, prověřujte!

Malware se běžně šíří spamem nebo nelegálními kopiemi programů a her. Zadarmo prostě nic není. Jen se občas neplatí penězi. Pokud uvidíte v e-mailu nebo na sociálních sítích lákavou reklamu, než na ni kliknete, prověřte si ji na oficiálních stránkách inzerenta. Přinejmenším stejně vážné riziko je stahování cracků her a nelegálních kopií programů. Nikdy nevíte, s jakým cílem někdo program na web nahrál.

#5 Aplikace jen z oficiálních obchodů

Neoficiální zdroje nejsou bezpečné. Aplikace do telefonu si stahujte jen z Google Play nebo z App Store. Oficiální obchody prověřují aplikace dříve, než je nabídnou zákazníkům.

#6 Zálohy, zálohy, zálohy

Pravidelně si zálohujte data, ať už fotografie z akce nebo poznámky. Dobrou zálohu oceníte až poté, co se vaše zařízení ztratí nebo poničí. Pokud budete zálohovat v cloudu, dodržujte pečlivě pravidla kybernetické bezpečnosti.

#7 Chraňte si soukromí na sítích

Své soukromí si musí každý chránit aktivně sám. V online světě platí jednoduché pravidlo: To, co jednou publikujete na internet, už na něm pravděpodobně zůstane. Nezveřejňujte zbytečně citlivé informace.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat