Při sdílení fotek z prázdnin nastavte profily jako soukromé

Co nikdy nesdílet na fotkách z prázdnin?

Prázdniny za rohem a děti se už nepochybně těší na nové zážitky. Většina bude dovolenou, tábory a výlety sdílet v reálném čase. Připravili jsme pro vás, rodiče, i pro vaše děti manuál, co si nechat pro sebe.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

I malé děti dnes mají chytré telefony, některé používají i sociální sítě. Díky tomu jsou během dovolené na Bali v kontaktu s babičkou z Lanškrouna i se spolužáky. Všechny zážitky mohou sdílet v momentě, kdy je prožívají. Je skvělé, jak mohou technologie sbližovat, ale nesmíme zapomínat na to, jak je bezpečně používat. Ve hře je zejména ochrana našich dat a soukromí.

Často se doporučuje sdílet zážitky až po návratu domů. Pokud máte veřejné profily, může se totiž váš byt či dům stát snadným terčem zlodějů.

Na sdílení zážitků není nic špatně, pokud se děti (i dospělí) drží pravidla, že všeho moc škodí.  Ještě než odjedete na prázdniny, zkontrolujte si nastavení profilů. Všechny by měly být soukromé – příspěvky pak vidí jen předem schválení přátelé. Na tomto pravidle u dětí trvejte.

Na sociální sítě se raději přihlašujte prostřednictvím mobilních dat, než přes veřejnou Wi-Fi síť. Je to bezpečnější. Přečtěte si i další tipy, jak si chránit soukromí na cestách.

Co nikdy nesdílet?

Vulgarity

Sociální sítě děti obklopují a každý uživatel vytváří jejich atmosféru. Proto na nich obvykle všichni používáme stejný jazyk jako mezi přáteli. Nějaký ten peprnější výraz není zločin, ale jazyk vytváří virtuální identitu. Navíc je na uživatelích, do jaké míry budou diskuze kultivované. Děti mohou sledovat také jejich kamarádi, učitelé a další dospělí a měli by uvážit, jak před těmito lidmi chtějí vystupovat. Je také důležité uvědomit si, že některé diskuzní platformy sprostá slova zakazují a příspěvky s nimi mohou mazat.

Podobně je to i s gramatikou. Úroveň vyjadřování sice neohrozí soukromí, ale děti budou vypadat hloupě. Navíc v mnoha diskuzích si na nich jiní uživatelé smlsnou a vysmějí se jim.

Nelegální obsah

Pokud váš potomek nasdílí fotku, na které se řítí na okresce stopadesátkou, nebo na které na oslavě 13. narozenin pije nebo kouří, může  mít vážné problémy. Právě sám proti sobě zveřejnil důkaz. Každý uživatel je za vše, co sdílí, odpovědný a na internetu také platí zákony. Nemluvě o trojce z chování, kterou mu škola může napařit.

Nepravdivé nebo nenávistné příspěvky

Toto pravidlo souvisí s předchozím. Za nenávistné příspěvky i sdílení dezinformací může přijít od sociální sítě zablokování. Jaký vliv dezinformace mají si přečtete zde. Sociální sítě ve svých pravidlech zakazují projevy rasismu, sexismu, diskriminaci i šíření hoaxů. Mimochodem i lež má krátké nohy – byť uživatel jen vydává fotku z Lipna za exotické Malawi. Jiní uživatelé umí často manipulaci a filtry odhalit, a pak je to jednoduše trapas.

Výhrůžky, šikana, obtěžování

Asi není potřeba vysvětlovat proč. I takové příspěvky mohou vést k velmi reálným problémům, jako jsou výchovné postihy. Přečtěte si, jak naopak poznat, že zažívají šikanu online, nebo jak se zachovat, pokud je někdo obtěžuje.

Vyzývavé fotky nebo fotky, které lze vytrhnout z kontextu

Děti by nikdy neměly sdílet příliš vyzývané fotografie nebo dokonce nahotu. Takové fotky by neměly být nikde veřejně, jejich posílání nelze doporučit ani v soukromé konverzaci. Příjemce si může udělat screenshot fotky, stáhnout ji a pak už nad ní dítě nemá žádnou kontrolu.

Cokoli, co jednou dítě nahraje na internet, už nemusí jít nikdy smazat.

Zlaté pravidlo zní: nesdílet nic, co nemohou vidět lidé veřejně. Opatrnost je na místě také u fotek, které lze vytrhnou z kontext a uškodit třeba jen dobé pověsti.

Je důležité uvážit i to, že veřejné fotky mohou jednou zkomplikovat situaci na střední či vysoké škole, v zaměstnání, ale i ve vztazích nebo volnočasových aktivitách.

Citlivé a soukromé informace

Na selfie ani ve videích nikdy nesdílejte informace, které by mohly být příliš osobní. Co je příliš osobní? To záleží vždy na kontextu. Může to být číslo popisné domu v pozadí selfíčka, telefonní číslo, adresa školy i čísla karet. Naučte své děti přemýšlet o tom, jaké informace na fotce či videu mohou být.

Zneužít lze i pouhou fotografii platební karty. Samozřejmě nikdy nesdílejte žádné osobní doklady, ani například rodné listy dětí.

Běžným lákadlem, jak z dětí „vytáhnout“ osobní informace, jsou zábavné kvízy.  Tyto informace lze zneužít pro hádání hesel, protože mnoho z nás má v hesle například jméno domácího mazlíčka nebo různá data. Psali jsme o tom zde.

Přesnou polohu v reálném čase

Absolutně nikdy by dospělí ani děti neměli sdílet, kde přesně se v daném okamžiku nacházejí. Přijatelné je například označit příspěvek „právě teď v Praze“, raději než „právě teď ve Vodičkově ulici“. Zbytečně tak děti prozrazují cizím uživatelům, kde jsou a co přesně dělají.

Důležité je také vypnout geolokaci, pokud ji právě nepoužíváte k navigaci.

Fotky jiných dětí

Děti určitě fotí skupinová selfíčka, vy úchvatné momentky s dětmi. Optimálně by se děti měly svých přátel zeptat, jestli si je mohou fotit a nikdy tak neučinit proti vůli kamarádů. V žádném případě není možné sdílet fotku bez souhlasu lidí na nich. V případě malých dětí je lepší se zeptat i rodičů. Mnoho z nich totiž fotky svých dětí na sociálních sítích vůbec nechtějí kvůli ochraně jejich soukromí.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat